Anabolik Steroid Zararları

Anabolik Steroid Kullananların Kas Kitlesi Artar ama Kuvveti Artmayabilir!

Bugün ne yazık ki Türkiye’de tüm gelişmiş ülkelerde steroid kullanımı spor salonlarında vücut geliştirme sporu yapanlarda %80’in üzerine çıktı ve anabolik steroidlerin zararları mevcuttur. Steroid kullanımı 1930 yıllarından beri dünya da var olmaya başladı. 1950’lerde dünya dünya çapında hızla yayıldı. Oyuncak sanayisine baktığınızda 1970 yıllarında oyuncakların normal insan figürlerine benzerken; 1990 yıllarından sonra hepsi steroid kullanmış kaslı insan figürlerine dönüştüğü görülüyor. Bu durum gençlerde; daha kaslı, atletik vücut saplantısına dönüştürülmesine yol açabiliyor.

Yeni genç nesli, hızla başarıya ulaşma güdüsüyle çok çabuk ve kolay beyinleri bu konuda yıkanabiliyor. Bazı spor eğitmenleri tarafından kısa sürede büyük ve güçlü kas kitlesine erişmek için bu yöntemleri bunca zararları olmasına rağmen hala gençlere önerebiliyorlar. Burada; zararlı merdiven altı bu ürünlerden para kazanma amacı ile gençlerin anabolik steroid kullanımı ile sağlıkları ve hayatları ile ne yazık ki oynanıyor.

Meksika, Tayland ve Hindistan gibi ülkelerin laboratuvarlarında üretilen Anabolik Steroid internet üzerinden çok kolay satışları oluyor. Amerika da her 20 kişiden 1’i Anabolik Steroid kullanıyor. Gençlerde kas kitlesini arttırma amaçlı 700-800 genç zararlı anabolik steroid kullandı. Anabolik Steroid’leri gençlik pınarına benzetirler. İki haftadan daha kısa bir sürede bile kas artışı gözlenebilmektedir. Şu gerçekte asla unutulmasın ne kadar kas kitlesi artarsa, kaslarda o kadar güçlü olmayabiliyor.


Anabolik Steroid Kullananlar İntihara Teşebbüs Edebilirler

Dengesiz beslenen, az uyuyan, antrenmanlarını düzenli yapmayan, bolca alkol tüketen ve sigara içen bir kişi, anabolik steroid zararları kullanarak kendini işine adamış en yetenekli sporculardan bile daha fazla kas kitlesi oluşturabilir. Ama bunun için çok yüksek dozda Anabolik Steroid kullanmak gerek. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar ne yazık ki bu ihtiyacın 100 mislinden fazla anabolik steroid alıyorlar. Peki normali nedir doğal yollardan erkeklerin testisleri haftada 50-70 mg. testosteron üretirken… Vücut geliştiriciler haftada 5.000-6.000 mg. testosteronu hap ya da iğneyle alıyorlar.

Anabolik Steroid temel erkek hormonu olan testosteronun sentetik halidir anabolik steroid zararları sayılmaya başladığında olumlu özelliklerin hiçbir anlamı kalmıyor. Doğal testosteronun, vücut yerine laboratuvarlarda insan eliyle üretilen hali zararlı anabolik steroid’lerdir. Anabolik Steroidler antrenmandan sonra testosteron seviyesini yeniden yükseltip kas onarımını da hızlandırıyor. Kas eriten hormonların etkisini de önleyip, hızla şişen bir kas yapısı oluşturuyorlar.

Vücut geliştiriciler öncelikle damardan alınan anabolik steroid ile işe başlarlar. Daha sonraları ise istifleme (kasma) yöntemi farklı anabolik steroidleri birleştirerek enjekte ederler. 15-20 yıl Anabolik Steroid kullanan vücut geliştiriciler bulunuyor. Bunların hepsi zamanı gelince zararlı olduğunu tıbbi bedelleri ödediklerinde anlıyorlar. Zararlı steroid kullanıldığında beyninizdeki hipotalamus, dışarıdan gelen tüm steroidleri algılar ve testislere şöyle uyarı gönderir. Stokta yeterince mevcut daha fazla üretme der. Testisler aşırı yüklenmeden dolayı kapanır, bir anda bırakıldığında testosteron seviyesi azalınca risk artar. Testosteron seviyesi düşükken genç sporcular depresyona girerek intihar edebilirler.


Anabolik Steroid Kullanmanın Bedeli Ağır Olabilir

10-12 yıl zararlı anabolik steroid kullananlar 30-40- 50 yaşlarda ölebiliyorlar. Anabolik steroid kullanmanın bedeli “hayatın ta kendisidir” Anabolik Steroidler ile ne kadar çok yükselirseniz bir o kadar çabuk düşersiniz. Ağızdan hap şeklinde alınan zararlı olan anabolik steroidler karaciğerde kanser tümörlerine ayrıca böbreklerde de tümörlere neden olabiliyor. Kalbe giden atar damarları tıkıyor. Anabolik Steroid HDL kolesterolünü azaltır LDL kolesterolünü çıkarır. Bu durum kalp damarlarında sertleşmeye yol açar ve damar duvarlarında plaka oluşturabilir. Bu plakalar damarları tıkadıkça kan akışı engellenir. Eğer ilgilenilmezse kalp krizine yol açabilir.

Aynı zamanda bu plakalardan biri koparsa daha küçük damarlardan birine girip tıkayabilir. İnmeye (felç) neden olabilir. Zararlı anabolik steroid kullananlarda 30’lu yaşlarda 80 yaşındaki insanlardaki kadar damarlarda plakalar oluşmuş ve damarlar sertleşmiştir. Ne yazık ki tehlikenin bu kadar büyük boyutlarda olduğu gerçeğini anlayan çok az genç var.

Erkeklerde; sırtta ve yüzlerde sivilceler, göğüslerin şişmesi (yağ birikmesi), testislerin yarı yarıya küçülmesi sperm üretiminin azalması, kısırlık, cinsel istek azalması, iktidarsızlık, prostat büyümesi.

Kadınlarda; erkeklerdeki kellik, yüzde kıllanma, ses kalınlığı, göğüslerin küçülmesi ve klitoris genişlemesi, cinsel isteğin aşırı artması, adet düzensizliği ya da adetin tamamen durması.

Birçok sporcu anabolik steroid kullanıcıları artık krem kullanıyor. Bu durum “anabolik steroid kullanıcılarının tespitini güçleştiriyor. Bu kremleri her yaş sporcuda kullanımı diğerlerine göre daha da yaygınlaşıyor. Zararlı anabolik steroid kullananların %50’sinden fazlasının sporcu olmadığı. Sadece daha iyi görünmek amaçlı sıradan insanlar olduğu görülüyor.


Bahçeşehir Zayıflama Merkezi ve Kaliteli Yaşam Uzmanımızı arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.